Finalists announced for Richmond Sports Awards

Winners to be recognized at May 5 banquet

The finalists have been announced for the 17th annual Richmond Sports Awards.

Overseen by the Richmond Sports Council, the program recognizes athletic excellence, leadership and contribution in the past 12 months and beyond.

article continues below

The categories include: High School Female Athlete, High School Male Athlete, Junior Female Athlete, Junior Male Athlete, Post Secondary Female Athlete, Post Secondary Male Athlete, Adult Female Athlete, Adult Male Athlete, Senior Female Athlete, Male Senior Athlete, Athlete with a Disability, Special Olympic Athlete, Female Youth Team, Male Youth Team, Adult Team, Official, Coach and Administrator.

Here’s a list of the finalists including their sport and their affiliation association:

Athlete
Nathan Hirayama (rugby, Richmond Rugby Club), Jody Cranston (athletics, Greyhounds Track and Field Club), Bryan Abrey (fastball, Richmond Boys Fastball), Evan Dunfee (athletics, Racewalk), Stephanie Chan (table tennis, Athlete W/Disability), Jessica Jones (basketball, McMath), Ian Ryder (judo, Steveston Judo Club), James Houston (rowing, St. George’s Rowing), Meghan Jamieson (judo, Steveston Judo Club), Nick Jensen (lacrosse, Richmond Roadunners), Ario Nishimura (judo, Steveston Judo Club), Tavis Jamieson (judo, Steveston Judo Club), Shaul Gordon (fencing, Dynamo Fencing), Noah Or (baseball, North Delta Blue Jays PBL), Nicky Chow (speed skating, Special Olympics), Natahsa Kis-Toth (fencing, Dynamo Fencing), Sophie O’Bray (dressage, Pacific Banner Stables), Camryn Rogers (track and field, Kajaks), Tyler Humphrey (soccer, Richmond FC), Mike Shi (speed skating, Richmond Rockets), Egidio Cantarella (track and field, Kajaks).

Team
Richmond Lawn Bowling (lawn bowling), McMath Wildcats (soccer, McMath Secondary), Kajaks (track and field), Richmond Rapids men’s team (swimming, Richmond Rapids), U18 Richmond United (soccer, Richmond FC), U13 AAA Chuckers (baseball, Richmond City Baseball), Steveston-London boys (table tennis, Steveston-London Secondary), Steveston-London junior boys (basketball, Steveston-London Secondary), U14 Strikers (soccer, Richmond FC), Panther Cheer level 2 (cheer, Panther Cheer Athletics).

Volunteer and Support
John Braaten (baseball, Richmond City Baseball), Cheryl Ternes (football, Richmond Minor Football), Judd Skinner (martial arts, New Era Athletics), Scott Lunny (baseball, Richmond City Baseball), Michael Yamaguchi (baseball, Richmond City Baseball).

Recognition
Lee Hunter (athletics, Dixon Elementary), Bob Frid (hockey, Seafair Minor Hockey), Magnus Batara (athletics, Club Fit High Impact).

The winners will be announced at the Richmond Sports Awards banquet, Thursday, May 5 at the McMath Secondary School Rotunda.

Tickets are $35 or $175 for a table of six. They can be purchased advanced online at Richmond Girls Soccer website or by email at petermichell@shaw.ca
 

Read Related Topics

© Richmond News