Jerome Indoor Games celebrates 10 years at Richmond Olympic Oval

Track and field meet attracts record amount of entries

The Harry Jerome Indoor Games celebrated its 10th anniversary Saturday with a record number of entries at the Richmond Olympic Oval.

Six hundred athletes of all ages took part in the day-long event that was co-hosted by the Achilles International Track and Field Society and Richmond’s own Kajaks Track and Field Club. The Games are overseen by meet directors Kim Young and Vincent Doyle, along with legendary BC Sports Hall of Famers Diane and Dr. Doug Clement.

article continues below

It was their vision to launch the Games, a year after the Oval was converted from a long speed skating track to a multi-purpose world class facility that includes a 200-metre five lane track and a 110 metre sprint track.

“(Richmond Mayor) Malcolm Brodie was instrumental in getting this track in here. He was supportive of the opportunity with the conversion of the facility. We worked hard with him and council to get it approved. It has worked out so amazingly well,” said Doug.

Highlights of the meet included defending Open Men’s 60 metre hurdles champion Jackson Cheung of the Kajaks lowering his meet record in his heat (8.17) then demolishing it in the final, with a very impressive 8.05 seconds. The performance earned him the Most Outstanding Athlete Award in the Open Men’s Division.

The Kajaks’ Jenna Howarth took the same honours for U16 Women thanks to her win in the 600 metres (143.74). Other Kajaks to reach the podium included Victoria Wideski winning the U18 women’s shot put (10.87 metres). Silver medals went to Logan Duley (U16 60 metres), Bryan Wai (12-year-old 60 metres), Lexi Lawson (U16 girls high jump), Zach Kennedy (U16 1,000 metres) and Zoltan Durgo (Masters, shot put). Kathrine Kennedy won bronze in the 11-year-old 600 metres.

Here are the Outstanding Athlete award winners and medalists in the Open Men and Women Divisions:

Outstanding Athletes: OPEN MEN: Jackson Cheung (Kajaks). OPEN WOMEN: Cayla Smith (Ocean). UNDER 18 MEN: Aiden Schandl (Victoria). UNDER 18 WOMEN: Emma DeBoer (Ocean). UNDER 16 WOMEN: Jenna Howarth (Kajaks). UNDER 16 MEN: Caiden Lee (Ocean). MASTER MEN: Jay Guzman (Greyhounds). MASTER WOMEN: Daphne Scott (unattached).

Open Men’s 60 Metres

1 ABOSI, Stephen U OF C ATHLETICS CLUB 6.80. 2 BLACKMAN JR., Kenny Trinity Western Spartans 6.92. 3 TIMMERMAN, Thane Valley Royals Track & Field 7.17.

Open Men's 60m Hurdles

1 CHEUNG, Jackson Kajaks Track & Field Club 8.05. 2 SAVAGE, Nathaniel Trinity Western Spartans 9.07. 3 MONTGOMERY, Ben Trinity Western Spartans 9.10.

Open Men's 300 Meters

1 TOURVIEILLE DE LABROUHE, Romain Trinity Western Spartans 36.56. 2 ERASO, Diego Chilliwack Track & Field Clu 37.11. 3 SPUCYS, Deimantas West Vancouver Track & Fi 37.13.

Open Men's 600 Meters

1 CALBICK, Cameron Langley Mustangs 1:23.65 2. MIDGLEY, Richard Thompson Rivers Wolfpack 1:26.13. 3. HOLMGREN, Aaron Prairie Inn Harriers Racing 1:26.44.

Open Men's 1000 Meters

1 CARRIGAN, Calum Thompson Rivers Wolfpack 2:43.86. 2. KAPS, Linden Victoria Vikes 2:44.38 3. BROST, Jonah Prairie Inn Harriers Racing 2:44.40.

Open Men’s 1500 Metres

1 FARLINGER, Alexander Victoria Vikes 4:10.67. 2. KUIPERS, Anton Victoria Vikes 4:10.74. 3. HOLMGREN, Aaron Prairie Inn Harriers Racing 4:12.52 2.

Open Men's High Jump

1 FOSTER, Ethan Trinity Western Spartans 1.80m. 2. HEYD, Peter Trinity Western Spartans 1.70m 3. LUCCOCK, Dominic Trinity Western Spartans 1.70m.

 Open Men's Shot Put

1 LUCCOCK, Dominic Trinity Western Spartans 10.91m. 2. FOSTER, Ethan Trinity Western Spartans 10.86m 8 3. CANTARELLA, Egidio UBC Thunderbirds 10.67m.

U20 Men's Shot Put

1 GILLAN, Aneel Ocean Athletics Track & Field 11.85m.

Open Men's 4 x 200m Relay

1 KAJAKS TRACK & FIELD CLUB (A) 1:37.76. 2 NANAIMO & DISTRICT TRACK & FIELD CLUB (A) 1:39.54 1. 3 VANCOUVER THUNDERBIRDS (A) 1:39.84.

Open Women's 60 Meters

1 FASHINA BOMBATA, Hassanat UBC Thunderbirds 8.05. 2. DICKINSON, Makayla Athletics Victoria Track and 8.19 3. JACOBS, Jordan SFU 8.20.

Open Women's 60m Hurdles

1 SANGHA, Manreet Universal Athletics Club 9.43. 2 BRADSHAW, Nikita Trinity Western Spartans 9.69. 3 BETZ, Heather UBC Thunderbirds 9.71.

Open Women's 300 Meters

1 SMITH, Cayla Ocean Athletics Track & Field 42.54 2. DESVAUX, Juliette Mid Island Distance 43.18. 3. DICKINSON, Makayla Athletics Victoria Track and Field 43.83.

Open Women's 600 Meters

1 HUTCHISON, Cassidy Trinity Western Spartans 1:37.81. 2 KLASSEN, Adrianna SFU 1:43.28.

Open Women's 1500 Meters

1 CHAN, Delaney Prairie Inn Harriers Racing 4:56.81. 2. CHALK, Grace SFU 4:57.45. 3 WAZNY, Natalia Trinity Western Spartans 4:57.46.

Open Women's High Jump

1 BETZ, Heather UBC Thunderbirds 1.55m. 2 BRADSHAW, Nikita Trinity Western Spartans 1.45m

3. MCCALLUM, Jesula Valley Royals Track & Field 1.45m.

Open Women's Shot Put

1 DADSON, Michelle South Surrey Athletics 11.91m 2. BRADSHAW, Nikita Trinity Western Spartans 9.81m.

Open Women's 4 x 200m Relay

1 Athletics Victoria Track and Field Society (A) 1:53.82 2. NANAIMO & DISTRICT TRACK & FIELD CLUB (A) 1:54.28. 3. KAJAKS TRACK & FIELD CLUB (A) 2:00.00.

Read Related Topics

© Richmond News